kozmetické štúdio | kozmetické štúdio Payot

Príbeh Nadii Payot

Nadia PayotFilozofka krásy

Nadia Gregoria Rachat sa narodila v roku 1887 v Odese na brehu Čierneho mora. Narodila sa do bohatej rodiny, ktorá jej dokázala poskytnúť výchovu v duchu tradícií ruskej inteligencie. Francúzske a nemecké guvernantky ju učili cudzie jazyky.

Veľmi skoro sa rozhodla, že sa stane lekárkou. Bohužiaľ, v jej rodnej zemi bol pre ženy prístup k univerzitnému vzdelaniu niečím celkom nemožným. A tak po tom, čo tu strávila prvých dvadsať rokov svojho života, opustila Nadia v roku 1907 Odesu, aby mohla študovať na lekárskej fakulte v Lausanne.

Po šiestich rokoch promovala na fakulte a stala sa tak jednou z prvých žien – lekárok svojej generácie.

Anna PavlovovaNa konci štúdií stretla svojho budúceho manžela – Edmonda Payota, inžiniera vyštudovaného na Ecole Polytechnique. Vzali sa vo Švajčiarsku v roku 1913. Pre doktorku a jej muža nasledovalo obdobie pobytu v cudzine. Od roku 1913 až do r. 1917 najskôr žili v Buenos Aires, kde Nadia pracovala ako dobrovoľníčka v lekárňach, nemocniciach a azylových domoch v širokom okolí. Starala sa tu o chudobných, ktorí nemali na to, aby si mohli hradiť lekársku starostlivosť. Súčasne sa ďalej vzdelávala v medicíne a získavala postupne prax.

V roku 1917 manželia odišli do New Yorku. Nadia mala práve 30 rokov a očaril ju svet „Beauty Parlours“ – kozmetických salónov. Tu sa prejavili jej skutočné predpoklady – uplatniť svoju lekársku odbornosť v starostlivosti o krásu a zdravý duševný a telesný pocit žien. Zamerala sa na „joie de vivre“ – radosť zo života.

Na týchto základoch neskôr vytvorila svoje nové netradičné biologické produkty.

Payot salon 3V rovnakom roku stretla ženu, ktorá sa stala jej druhým najväčším objavom v New Yorku i v živote – Annu Pavlovovú, brilantnú ruskú primabalerínu, pre ktorú museli vymyslieť výraz „star dancer“ – „tanečnica – hviezda“, aby popísali jej genialitu. Doktorka bola prekvapená zjavným rozdielom medzi tvárou a telom Anny Pavlovovej. Telo bolo vďaka tancu v skvelej kondícii, zatiaľ čo tvár prezrádzala jej vek (mala vtedy 38 rokov) aj jej veľké vyčerpanie.

Okrem obvyklej starostlivosti o pleť si doktorka uvedomila tiež význam svalových cvičení, ktoré ju veľmi rýchlo priviedli nielen k vývoju pleťových prípravkov, ale tiež ku gymnastike tváre a špeciálnej aplikačnej metóde, ktorú zákazníčky používali doma. Doktorka potom využívala aj kozmetickú terapiu – odbornú disciplínu vychádzajúcu z medicíny.

 

PayotV roku 1920 sa manželia presťahovali do Paríža, kde sa im narodil ich jediný syn. Doktorka sa starala o dieťa a súčasne začala vyvíjať biologické prípravky a aplikačné metódy.

Spočiatku pracovala často s obchodníkmi s liečivými bylinami, ktorí jej dodávali rastliny, síru, gáfor a podobne. Potom začala skúmať zloženie niektorých elixírov krásy, čo vyústilo do niekoľkých legendárnych prípravkov, ako Golden Rays, Nutricia, Pâte Grisé a ďalších. Čoskoro otvorila ozajstné laboratóriá v Bois-Colombes, na predmestí Paríža, a v roku 1925 otvorila svoj prvý salón krásy na Rue Richepance v Paríži, ktorý okamžite dosiahol senzačný úspech.

 

V roku 1933 vydala knihu pod názvom „Etre belle“, v ktorej popísala svoju filozofiu krásy. Táto kniha bola ocenená mnohými erudovanými lekármi. Neskôr napísala knihu „Livres d’heures de la Beauté“, Payot salon 2ktorú rozdávala všetkým svojim zákazníčkam, ktoré si priali doviesť jej metódu k dokonalosti. Doktorka vytvorila nový koncept starostlivosti – čistenie, výživu, stimuláciu. Súčasne vymyslela masážne ťahy a gymnastiku tváre.

 

Kozmetický salón na Rue Richepance sa stal príliš malým, aby uspokojil rastúci počet prestížnych zákazníkov, takže sa doktorka rozhodla presťahovať na rue de Castiglione č. 10.

Prvý parížsky „arrondissement” (obvod) medzi Place Vendôme a Concorde, magické miesto s tromi poschodiami, ktoré bývalo kedysi obydlím grófky Virginie de Castiglione.  Tá bola za vlády Napoleona III. považovaná za najkrajšiu ženu Európy, a Napoleon ju urobil svojou oficiálnou milenkou.

Rue de Castiglione 10 sa stalo chrámom krásy od roku 1930 a je ním až dodnes.

Payot salonNová adresa Dr. Payot bola mnoho rokov domovom grófky de Castiglione. Narodila sa v Taliansku a vo svojej dobe bola známa ako najkrajšia žena Európy. Kráľ Piedmontský jej prikázal zviesť Napoleóna III., aby z neho vymámila štátne tajomstvo, ktoré by mohlo byť užitočné pre Taliansko.

Po úžasnom točitom schodisku, ktoré sa aj dnes stále používa, kráčal Napoleon III. do apartmánov svojej milenky. Keď si Napoleon III. uvedomil, že ho Castiglione vlastne zneužíva ako špiónka, vzťah ukončil a kráska upadla do hlbokého zabudnutia.

V kozmetickom salóne Castiglione nachádzali zákazníčky prípravky v delikátnych dózach alebo v purpurových flakónoch (farba oduševnenosti), zvlnených tvarov, pripomínajúcich driek ženského tela.

Dômyselne rozmiestnené krásne vázy s orchideami sa stali jedným zo symbolov spoločnosti. V roku 1937 doktorka otvorila štyri ďalšie salóny v Monte Carle a potom v Biarritzi, čo boli úžasné miesta na pobreží už v tom čase vyhradené pre elitu.

Nadia Payot 2V roku 1947, v Bois-Colombe, bola otvorená továreň a laboratóriá, tentoraz s výrobou, balením, expedíciou, sklárskymi a kartonážnymi dielňami. V rovnakom roku doktorka otvorila kozmetickú terapeutickú školu a začala rozvíjať starostlivosť o telo na prvom poschodí v salóne Castiglione. Za celých 19 rokov vyškolila celú generáciu kozmetičiek, ktorým sa graciózne hovorilo „Beauty Ladies“.

Doktorka ich učila nielen „čítať“ a poznať pleť, ale tiež používať techniky a osobný prístup. Vyžadovala sa osobnosť, ale súčasne diskrétnosť tak, aby sa zákazníčka cítila ako v rajskej záhrade pokoja plnej dôvery, ako v modernej spovednici, z ktorej žena odchádza s dobrým pocitom zvonka aj zvnútra.

V 50. rokoch doktorka zamestnávala nielen kozmetičky, ale aj fyzioterapeutky a lekárky poskytujúce technicky náročnejšiu starostlivosť. Vyvinuli tu revolučnú starostlivosť o telo, ako napríklad manuálne masáže, elektrické masáže (dnešná iontoforéza), svetelné kúpele proti celulitíde (dnešná chromoterapia), relaxačné a omladzujúce termálne kúpele (dnešné zábaly), zoštíhľujúce a detoxikačné parafínové kúpele, tryskové masáže celého tela (dnešná balneoterapia). Dr. Payot už vtedy používala elektrickú depiláciu a elektrokoaguláciu proti rosacei (ružienka) a kŕčovým žilám.

Všetky tieto techniky sú dodnes používané a rozšírené po celom svete, všade tam, kde sa ženy chcú starať o svoje telo a dušu.

Presadzovanie významu rovnováhy tela a duše bolo v tom čase skutočne veľmi avantgardné a doktorka veľmi dobre rozpoznala dôležitosť duševnej čistoty a zdravia a tiež význam „skrášľovania“ ako umenia zvýraznenia a použitia prípravkov, ktoré pokračujú v starostlivosti a vylepšujú prirodzenú krásu, ktorú má každý.

Doktorka dokonca založila kadernícky salón vedený kaderníkom z najlepšieho salónu tej doby – Antoinom, veľkým umelcom a jej slávnym súčasníkom!

Do roku 1950 získala doktorka a jej značka medzinárodný ohlas. Na sklonku života delila doktorka čas medzi Švajčiarsko a Paríž. Veľa cestovala po celom svete ako veľvyslankyňa svojej značky – organizovala konferencie, propagačné akcie a pomáhala ženám, aby sa cítili lepšie a krajšie.

Doktorka zomrela v roku 1966, zanechala nám svoje know-how, serióznosť, veľkorysosť a odhodlanie ísť vždy o krok vpred v mene ženskej telesnej a duševnej pohody a šťastia!

Studio Payot News

REVIDERM Skin Peeler

Kontrolovaná mikrodermabrázia s prístrojom REVIDERM Skin Peeler je moderná technológia, ktorá sa o pleť stará jemne a úspešne. Aplikácia zahŕňa viacero možností, najdôležitejší však je fakt, že Skin Peeler môže rýchlo a bezpečne napraviť viaceré kožné problémy spojené s biologickou regeneráciou kože. Mikrodermabrázia je ideálna pri nasledujúcich problémoch: zrohovatená zhrubnutá pleť (Hyperkeratosis) na všeobecnú revitalizáciu pleti […]

0 comments

SMART & AQUIS – MÚDRE UTERÁKY z mikrovlákna

Aj v našom Kozmetickom štúdiu Payot si môžete kúpiť jedinečné patentované uteráky, osušky, vlasové turbany či odličovacie alebo masážne telové rukavičky od švédskej značky SMART a pánske uteráky americkej značky AQUIS. Produkty oboch značiek sú jemnučké, výborne sajú vlhkosť len priložením k mokrej pokožke, nechladia, keď sú mokré, a navyše sú skutočne výbornou voľbou pre tých, ktorí […]

0 comments

Kde nás nájdete?

Neváhajte a navštívte nás! Vychutnajte si malý kúsok Francúzska takmer v centre Bratislavy.

Obytný komplex Jégého alej
Jégeho ulica 12
821 08 Bratislava

Tešíme sa na Vašu návštevu!

Objednávky

Pracujeme na objednávky - termín si môžete dohodnúť telefonicky, osobne alebo mailom.

telefón: 0903 484 906, 0907 136 266, 0907 388 561
e-mail: studiopayot@gmail.com

V prípade, že nemôžete dodržať objednaný termín, prosíme Vás o zrušenie Vašej objednávky najmenej 24 hodín vopred. Ďakujeme! Pri neskorom zrušení termínu je storno poplatok 20 €.